دیزل ژنراتور کوچک

دیزل ژنراتور کوچک : اگر فردی با انواع دیزل ژنراتور ها آشنا نبوده و تنها نامی از آن شنیده باشد ، چنانچه در پی توصیف این ماشین پرکاربرد برآید ، بی تردید آن را دستگاهی با ابعاد چند متری ، پر سر و صدا ، پر حرارت ، زمخت و کثیف توصیف خواهد که با صرف سوختی نامتعارف و زیاد ، اندکی انرژی الکتریسیته به ما می دهد . اگرچه ژنراتورهایی با همین ویژگی ها نیز به وفور یافت می شوند ، اما در تعریف دستگاهی با زیر مجموعه های فراوان ، لحاظ کردن ویژگی مشترک همه آن ها مهمتر از زیر ذره بین بردن خصوصیات نمونه های معروف این وسیله می باشد . به بیانی ساده تر ، ممکن است یک دیزل ژنراتور با ابعادی بسیار کوچک ، بواسطه طراحی نوین خود در سال های اخیر ، تحت سامانه ای پر بازده مشغول به کار بوده و با کمترین سر و صدا ، بیشترین انرژی ممکن را تولید نماید ، در حالی محصول فوق الذکر ممکن است شرایط فعلی خود را در اثر عمر دو یا سه دهه ای خود به دست آورده باشد .
در همین رابطه دیزل ژنراتور کوچک که با نام “موتور برق” نیز آن ها را می شناسیم ، محصولاتی هستند که که نسبت به نمونه های قدرتمند و بزرگتر از خود ، برق کمتری تولید کرده و در صورت استمرار استفاده از آن ها ، قابلیت کارکرد طولانی مدتی نیز ندارند ، با این حال دیزل ژنراتور کوچک در موارد خاصی کاربرد بیشتری نیز نسبت به نسل های قدرتمند تر از خود داشته و به درستی نیاز انسان را تامین می کنند . این محصول که اغلب برای تامین برق پمپ های مختلف آب ، الکترو موتورها ، سیستم های روشنایی و همچنین کف کش ها مورد استفاده قرار می گیرند ، بر خلاف نمونه های قدیمی تر خود که هندلی بوده و روشن کردن آن ها خود پروسه ای دردسر ساز و طولانی داشت ، اینک بواسطه دکمه استارت روشن شده و در قالبی شیک و خوش استیل به سرویس دهی می پردازد .
می دانیم که توان خروجی اینگونه وسایل یکی از مهمترین فاکتور های تمایز خوب از بد آن ها بوده و با سنجش نسبت قیمت به حجم دستگاه ، توان آن و حتی میزان گنجایش مخزن سوختش ، می توان نمونه مناسب را شناسایی کرده و خرید ؛ با این حال توجه به سیم پیچی آن ، قدرت بدنه و شاسی های موتور دیزل ژنراتور کوچک ، ضریب مصرف سوخت و بازدهی انرژی نیز از مواردیست که نباید آن ها را نادیده گرفت .