اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور

اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور
تا بحال مقالات متعددی از اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور نگاشته شده اند که عمدتاً در خصوص موتور ، ژنراتور و ارتباط بین این دو بوده است . در این مقاله قصد داریم تا با پرداختن به قسمت هایی که کمتر مورد توجه قرار می گیرند به تشریح سایر اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور بپردازیم .
تانک سوخت به عنوان یکی از این قسمت ها ، پله اول نردبان اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور می باشد . همانطور که یک اتومبیل گران قیمت و پر سرعت بدون بنزین قادر به حرکت نبوده و تنها جنبه تزئینی دارد ، یک دیزل ژنراتور نیز بدون سوخت تنها حجمی فلزیست که فضای قابل توجهی را اشغال کرده است ، بی آنکه حتی ظاهری چشم نواز نیز داشته باشد . به همین دلیل تانک سوخت که تامین کننده نیروی ورودی موتور می باشد ، با توجه به حجم دستگاه ، توان خروجی مورد انتظار از آن و فضای تحت پوشش ژنراتور تعریف می شود . در ژنراتورهای کوچک ، این بخش قسمتی از شاسی بوده و توسط مجموعه سازنده نصب می گردد ، اما در نمونه های بزرگتر ، وظیفه انتخاب و تطبیق این قسمت با کل مجموعه بر عهده کوپله کنندگان آن می باشد . این عضو مهم از مجموعه دیزل ژنراتور که انتظار می رود با هر باک 5 تا 10 ساعت توانایی تولید برق را داشته باشد ، به کمک پمپ سوخت ، جداکننده آب و سوخت ، انژکتور سوخت و مجموعه ای از شلنگ ها و بست ها به کار خود ترتیب می دهد .
از سویی دیگر اگر محصول خروجی این مجموعه همواره به یک شکل و نوع باشد ، شرایط برای مصرف کننده مطلوب نیست . به عنوان مثال گاه به برق متناوب نیازمندید و گاه مستقیم ، گاه در طلب حداکثر توان دستگاه هستید و گاه در پی تأمین برق مصرفی دستگاهی کوچک ، لذا تنظیم کننده ولتاژ عضو بعدی این خانواده می باشد . همانطور که از نام این قطعه بر می آید ، این وسیله کنترلی با داشتن زیر مجموعه هایی همچون سیم پیچ محرک ، یک سوکننده‌های دورانی ، روتورو آرماتور امکان تامین نیروی دلخواه مصرف کننده را فراهم می آورد .
در پایان لازم به ذکر است که سیستم‌ های خنک کننده و اگزوز به عنوان ضامن بقا و ادامه فعالیت دستگاه در گرمای شدید آن و همچنین هدایت کننده دود حاصله از سوختن مواد نفتی به فضای باز ، سیستم روغنکاری به عنوان سامانه کاهنده اصطکاک و افزایش بازدهی ، شارژر باطری به عنوان نیرو محرکه اولیه برای شروع فعالیت دستگاه و صفحه کنترلی (کنترل پنل) که خود مشتمل بر کلیدهای کنترلی و نمایشگرهای اعلام وضعیت دستگاه می باشند از دیگر اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور هستند .